22,5 euro per nacht vragen aan daklozen: een akelige tendens
31 januari 2026
Meer inzetten op het voorkomen van dak- en thuisloosheid en op duurzame oplossingen, is natuurlijk prima. Maar nog voor je daarmee van start gaat – en dus voor je weet welke resultaten je zal halen – de nachtopvang voor dak- en thuislozen meteen met tien bedden verminderen, is dat niet. Zeker als je weet dat het aantal plaatsen doorgaans ontoereikend is.
Mensen die beroep moeten doen op die nachtopvang plots bijna 22,50 euro per nacht aanrekenen, is al helemaal ongepast. Het gaat om mensen in een extreme noodsituatie, mensen die het financieel allesbehalve breed hebben. Bovenop de ellende die ze doormaken, krijgen ze nu ook nog eens een rekening gepresenteerd. Alsof ze voor hun plezier naar de nachtopvang gaan.
Het zou allemaal nodig zijn om te vermijden dat de gebruikers de nachtopvang als een “hotel” zouden zien en geen moeite zouden doen om een oplossing te zoeken. Ze hebben wat “nudging” nodig.
Werkelijk iedereen die het moeilijk heeft en beroep moet doen op de solidariteit van de samenleving, wordt verdacht gemaakt. Ze zullen wel profiteren, de boel belazeren, de kantjes ervan af lopen, … Dus alles afbouwen en zoveel mogelijk drempels opwerpen: een akelige tendens.
In de media: HLN Online